Την Δευτέρα 4 Μαρτίου το σπίτι της Αθηνάς ήρθε στο σχολείο μας και μας έφερε πολλές νέες γνώσεις από τη χώρα τους τη Σουηδία. Μάθαμε  για το πόσο κρύο έχει στη χώρα τους, πως τα ποτάμια παγώνουν και περπατούν πάνω στον πάγο, πόσο δύσκολη είναι η ζέστη της χώρας μας για αυτούς . Μάθαμε να χαιρετάμε και να λέμε ευχαριστώ στα Σουηδικά και γευτήκαμε υπέροχα γλυκά και ζαχαρωτά από τη Σουηδία. Η μαμά Paula και η γιαγιά της Αθηνάς μας μίλησαν για την Αθηνά και όλα όσα της αρέσουν και μας σύστησαν την Πίπη την Φακιδομύτη που είναι η αγαπημένη ηρωίδα της Αθηνάς . Φυσικά ακούσαμε το τραγούδι της Πίπη και είδαμε πολλές φωτογραφίες της Αθηνάς από τότε που ήταν μωρό μέχρι τώρα.

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου ήρθε στο σχολείο και το σπίτι της Πηνελόπης. Η μαμά Μαίρη ήρθε και μοιράστηκε μαζί μας τα νέα του σπιτιού τους. Τι δουλειές κάνει η ίδια και ο μπαμπάς της Πηνελόπης, πως περνάει η Πηνελόπη και η αδερφή της όταν παίζουν μαζί, τι τους αρέσει να κάνουν όταν είναι όλοι μαζί. Αγαπημένη ασχολία της Πηνελόπης είναι να ζωγραφίζει τα πλακάκια έξω από το φαρμακείο της μαμάς της με κιμωλίες. Έφερε λοιπόν δώρο στο νηπιαγωγείο κιμωλίες και όλοι μαζί βγήκαμε και βάψαμε τα πλακάκια έξω από το νηπιαγωγείο. Τα παιδιά διάλεξαν το καθένα ένα τετράγωνο και μέσα σε αυτό ζωγράφισαν με διαφορετικά χρώματα κιμωλίας σπίτια, ήλιους, καρδιές, τον εαυτό τους, θάλασσες και πολλά άλλα. Φυσικά, κρατήσαμε τα αποτυπώματα όλων στο σχολείο μας.