Την Παρασκευή ήρθε στο σχολείο μας το σπίτι της Νικολέτας. Ο μπαμπάς Στράτος και η μαμά Μαρία. Αφού τους τραγουδήσαμε , αφού τους κάναμε μετεωρολόγους οι ερωτήσεις έπεσαν σαν βροχή. Μάθαμε για τη στρατιωτική θητεία του μπαμπά Στράτου, το αγαπημένο φαγητό και χρώμα της μαμάς Μαρίας, ζητήσαμε να μάθουμε για την αδερφή και τη γιαγιά της Νικολέτας. Πολλές οι ερωτήσεις , πολλές και οι απαντήσεις. Όταν ήρθε η στιγμή να μάθουμε την αγαπημένη ασχολία της οικογένειας , η Νικολέτα μας παρουσίασε ένα μικρό  ηχοσύστημα καραόκε. Τα παιδιά μέτρησαν διαδοχικά το ένα μετά το άλλο δίνοντας το μικρόφωνο , δοκίμασαν τις φωνές τους , φώναξαν δυνατά  το μότο του σχολείου ” αγάπη και φιλία είναι η ευτυχία”. Στη συνέχεια, είδαμε πως γίνεται η μεταφύτευση λουλουδιών, όταν οι ρίζες τους μεγαλώνουν και χρειάζονται μεγαλύτερη γλάστρα για να απλωθούν. Φτιάξαμε τη γλάστρα της τάξης, με τα ονόματα όλων μας γραμμένα και ποτίσαμε τα νέα μας λουλούδια. Στο κλείσιμο της συνάντησης μας, η μαμά Μαρία βρήκε τον τρόπο να στείλει την άνοιξη στα  σπίτια όλων των παιδιών.